Benátky: základní orientace a mapa

Benátky: Základní orientační mapka

Pokud míříte do Benátek poprvé, možná se vám bude hodit pár rad, jak se v nich vyznat. Podívejte se na stručný, základní souhrn, jak se v Benátkách zorientovat. Přikládám i mapku.

Do Benátek po mostě nebo po vodě

Máte jen 2 hlavní možnosti, jak se do Benátek dostanete:

1) Po hlavní spojnici s pevninou, po mostě Ponte della Libertà od Mestre. Po něm můžete přijet:

  • Autem, zaparkujete u přístaviště Tronchetto a dále výtahovou lanovkou (moverem) na náměstí Pizzale Roma, případně v parkovacím domě na Piazzale Rome. Z přístaviště Tronchetto plují trajekty pro auta na ostrov Lido di Venezia.
  • Autobusem, tramvají z Mestre – přijedete na Pizzale Rome. Stejně se jmenuje i zastávka vodních autobusů.
  • Vlakem od Mestre na nádraží Santa Lucia, u kterého je zastávka vodních autobusů Ferrovia.
  • Autobusem či vlakem přijedete i v případě, pokud přiletíte na letiště Treviso.

2) Přiletíte na letiště Marco Polo. Odsud vás odveze buď autobus na Piazzale Roma, anebo loď na zastávku Fondamente Nove, San Marco či rovnou na ostrov Lido di Venezia.

3) Můžete také přijet z jiného směru, třeba z kempu Fusina, připlout z poloostrova Punta Sabbioni, anebo také třeba můžete připlout soukromým vodním taxíkem, na jachtě, na vyhlídkové megalodi… ale všechny tyto varianty jsou minoritní, zmíněné jen pro úplnost.

Pamatujte na to, že autem, ani autobusem, dokonce ani na kole, se už dál než na náměstí Piazzale Roma, nedostanete. Není prostě kudy. Všude samá voda, chodníky pro pěší, náměstí a náměstíčka, mosty, mostky a vodní kanály.

6 městských částí Benátek – sestieri

Benátky se skládají z šesti hlavních částí, známých jako sestieri, a několika ostrovů na Benátské laguně. Každá část má svůj jedinečný charakter a nabízí různé zážitky:

Výhled na Benátky
  1. San Marco: Srdce Benátek s náměstím svatého Marka – San Marco, Bazilikou sv. Marka a Dóžecím palácem. Toto je nejznámější a nejfrekventovanější část Benátek.
  2. Cannaregio: Rezidenční oblast s mnoha historickými místy, včetně židovského Ghetta, nejstaršího židovského ghetta v Evropě.
  3. Castello: Největší sestiere, sahající od náměstí San Marco až k východnímu konci města, s mnoha zelenými prostranstvími a Arsenalem. Navazuje na něj zelený ostrůvek Sant‘ Elena.
  4. Dorsoduro: Umělecká čtvrt s Gallerií dell’Accademia a Peggy Guggenheim Collection. Je to oblast s bohatou akademickou atmosférou a živými nábřežími.
  5. San Polo: Známá svým náměstím Campo San Polo a mostem a trhem Rialto, jednou z hlavních obchodních oblastí města.
  6. Santa Croce: Jediná část města, kde je povolená omezená silniční doprava, spojující pevninskou část s historickým centrem.

Do všech těchto částí pohodlně dojdete pěšky, anebo doplujete vodními autobusy vaporetto, případně vodním taxi, pokud na něj máte dostatečný obnos.

Základní body a orientační mapka Benátek

Jak se v Benátkách vyznat? Poslouží vám základní mapka.

Černě jsou vyznačené městské části (sestieri), blízké ostrovy a směry k dalším hlavním ostrovům Benátské laguny.

Jak se pohybovat po Benátkách

  • a) Pěšky: Prozkoumávat Benátky pěšky je nejlepší způsob, jak se dostat do skrytých koutů a užít si město.
  • b) Vaporetto: Vodní autobusy jsou hlavním prostředkem veřejné dopravy, spojující hlavní části města a ostrovy.
  • c) Gondoly a vodní taxi: Pro speciální příležitosti nebo rychlejší dopravu můžete využít gondoly nebo vodní taxi.

Benátská laguna a okolní ostrovy

  • Giudecca – klidný ostrov jižně od Benátek, od nichž jej dělí kanál Giudecca, známý svými malebnými výhledy na hlavní část města a odpočinkovou atmosférou dál od turistického ruchu.
  • Lido di Venezia (také označovaný jen jako Lido) – oblíbené letovisko s plážemi na Jadranském moři, hostící každoročně Benátský filmový festival.
  • San Giorgio Maggiore – proslulý svým stejnojmenným renesančním kostelem od Andrea Palladia a nádherným výhledem na Piazza San Marco.
  • Murano – světově proslulý ostrov svými sklárnami a krásnými skleněnými výrobky.
  • Burano – známý pestrobarevnými domy a výrobou krajky, po mostě dojdete na ostrov Mazzorbo – malý, klidný ostrov, známý vinicemi.
Barevné domy ostrova Burano
  • Torcello – málo obydlený ostrov s nádhernými starověkými kostely a klidnou atmosférou.
  • Sant‘ Erasmozeleninová zahrada Benátek nabízí klidné útočiště s rozsáhlými farmami a vinicemi, poskytující čerstvé produkty pro město a jeho restaurace.
  • San Michele – slouží jako městský hřbitov, kde jsou pohřbeni někteří z nejvýznamnějších umělců a myslitelů, které město kdy mělo.
  • Pellestrina – úzký ostrov ležící mezi Jaderským mořem a lagunou, známý svými barevnými domy rybářů, úzkými uličkami a autentickou atmosférou tradičního benátského života.
  • Chioggia – někdy nazývaná malé Benátky, je malebné přístavní město na jižním konci Benátské laguny, známé svými kanály, rybím trhem a historickým centrem.
  • San Servolouniverzitní ostrov, dnes centrem mezinárodního vzdělávání a kultury, sídlí zde Venice International University a Muzeum historie psychiatrie.
  • Le Vignole – ostrov s vojenskou historií a několika historickými památkami.
  • La Certosa – nabízí zelené prostory, jachtařské centrum a historické pozůstatky.
  • V Benátské laguně jsou i další ostrovy a ostrůvky, na které se hůř dostává, postupně se o nich dozvíte na tomto webu více.

Tip pro dez/orientaci – zraťte se

Benátky jsou známé svým složitým systémem ulic a kanálů, takže se snadno ztratíte, ale o to přeci jde! Je krásné se ztratit v Benátkách. Nebojte, ať jdete jakýmkoliv směrem, vždy nakonec dojdete k vodě. Používejte mapu nebo navigaci na mobilním telefonu, ale nebojte se ztratit – často tak objevíte nejkrásnější a nejautentičtější části města.

Přejít nahoru